Rok szkolny 2014/2015


Pierwszy rok szkolny zakończony słodko i z wieloma nagrodami!

 
Życzym wspaniałych wrażeń wakacyjnych!

Wycieczka do Wiednia

Za nami wycieczka śladami wiedeńskich kompozytorów. 3 dni fantastycznej zabawy z wieloma atrakcjami na czele z Fabryką Czekolady, kompleksem basenowym, Operą Wiedeńską i pięknym pałacem Schoenbrunn. Pobyt zakończył się cudownym widokiem na Wiedeń ze szczytu Riesenrad

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia

Teatr, taniec, malarstwo, muzyka, literatura.....ogrom wrażeń czekał na dzieci z 11 szkół naszego regionu podczas festiwalu sztuki.

Festiwal sztuki - 19.06. 2015 w Raszowej Malarzy takich jak W. Kandinsky, Hunderwasser, Paul Klee, Franz Mark, Gustav Klimt można było spotkać na scenie naszego teatru a póżniej pogłębić wiedzę o nich na stacjach. Uczniowie mieli możliwość czerpania wszystkimi zmysłami z przygotowanych warsztatów landartu, muzyki, graffiti i wielu innych niespodzianek.... Cudowny dzień ze sztuką przez duże S!

Impresje zdjęciowe z pierwszego festynu rodzinnego w naszej szkole!. Było wspaniale, kolorowo i artystycznie, dziękujemy!

Dzień dziecka


W naszej placówce  uczciliśmy „Dzień dziecka” pysznymi lodami oraz zawodami sportowymi, podczas których nie brakowało emocji. W pierwszej zabawie dzieci miały za zadanie jak najszybciej przenieść wodę w kubkach z jednej miski do drugiej. Następnie odbyły się wyścigi rzędów w workach. Na zakończenie dla najwytrwalszych były również „dwa ognie” oraz mecz piłki nożnej.

Wizyta Ministra Administracji i Cyfryzacji

Minister Administracji i Cyfryzacji, pan Andrzej Halicki wspólnie z Wojewodą Opolskim, p. Ryszardem Wilczyńskim oraz Posłem Ryszardem Gallą odwiedził 18 maja 2015 naszą szkołę.

Impresje zdjęciowe z wymiany uczniów Szkoły Montessori w Bautzen/Niemcy i Dwujęzycznej Szkoły Montessori w Opolu.

Kolejna wizyta w Zaczarowanym Świecie,

podczas której dzieci mogły dogłębnie poznać swoje możliwości sensomotoryczne, koordynację nerwowo-mięśniową i wiele innych.

Zajęcia zrealizowane zostały w ramach projektu „Fascynujący Świat Nauki i Technologii”.

Poznajemy zawody – Pan Fryzjer


W ramach Roku Zawodowca naszą placówkę odwiedził Pan Sebastian, który z zawodu jest fryzjerem. Opowiedział naszym uczniom na czym polega jego zawód, a także zdradził wiele ciekawostek dotyczących jego pracy. Bardzo Panu dziękujemy za odwiedziny!

Dziękujemy Rodzicom!

 
W piękną, słoneczną sobotę nasi  aktywni rodzice wraz z uczniami uprzątnęli otoczenie naszej placówki, posadzili piękne kwiaty-z serca dziękujemy!!!

Wojewódzki Festiwalu Piosenki w Dąbrowie "Liść Dębu"

W piątek 08. maja reprezentatka naszej szkoły brała udział w Wojewódzkim Festiwalu Piosenki w Dąbrowie "Liść Dębu". Na festiwal mogły jechać tylko po dwie osoby z każdej placówki. Poziom konkursu był bardzo wysoki, gdyż inni wykonawcy śpiewali repertuar światowych gwiazd w różnych językach. Dla naszych reprezentantki należą się duże brawa za wspanaiłe uczestnictwo!

Wycieczka do świata fascynujących zwierząt

Przed majówką nasi uczniowie wybrali się na fascynującą wycieczkę do Wrocławskiego ZOO.
Wycieczka dostarczyła uczniom wielu wrażeń, począwszy od podróży pociągiem i tramwajem, a na zobaczeniu na żywo i z bliska zwierząt pochodzących z najdalszych zakątków świata kończąc. W ZOO zwiedziliśmy między innymi:
- afrykarium,
- terrarium pełne żółwi, motyli oraz węży
- małpiarnię,
- akwarium,
- zagrody z ze słoniami, żyrafami, wielbłądami i innymi egzotycznymi zwierzętami.

Wszyscy wracali do Opola zadowoleni, trochę zmęczeni, ale z pięknymi wspomnieniami, wypełnionymi obrazami wspaniałych, niezwykłych zwierzęcych stworzeń.

Opolskie Lamki

Od 20 kwietnia kilkoro uczniów z naszej szkoły zostało wyróżnionych do wzięcia udziału w Opolskich Lamkach – prestiżowych warsztatach animacji poklatkowej. Zadaniem uczniów było stworzenie autorskiego filmu animowanego metodą animacji poklatkowej. W tym roku tematem przewodnim warsztatów była transformacja, a do realizacji uczniowie mogli wykorzystać z wszelkiego rodzaju materiały plastyczne: farby, pióra, brokat oraz wiele innych. Warto wspomnieć, że oprócz działań praktycznych, nasi uczniowie wysłuchali również wykładów dotyczących historii polskiej animacji dla dzieci, wzięli udział w zajęciach plastycznych oraz fotograficznych. Efekty pracy młodych artystów będzie można zobaczyć już niebawem na stronie www.opolskielamy.plLekcje wychowania obywatelskiego w Opolskim Ratuszu

W czwartek, 16 kwietnia 2015 roku, uczniowie naszej szkoły udali się na zwiedzanie opolskiego ratusza, aby zapoznać się z pracą tego ważnego opolskiego urzędu.

W programie było :

- Spotkanie z  Arkadiuszem Wiśniewskim, Prezydentem Miasta Opola

- Spotkanie z Marcinem Ociepą, Przewodniczącym Rady Miasta Opola

- Historia Opolskiego Ratusza

- Poznanie pracy prezydenta miasta i przewodniczącego rady miejskiej   

-  Quiz wiedzy na temat samorządu terytorialnego

Najważniejszą jego częścią było spotkanie z Prezydentem Miasta Opola, Panem Arkadiuszem Wiśniewskim. Ku uciesze dzieci, Gospodarz Urzędu nie tylko opowiedział im o swojej pracy, ale nawet pozwolił każdemu uczniowi rozsiąść się na chwilę w prezydenckim fotelu. Następnie odwiedziliśmy również Przewodniczącego Rady Miasta Opola, Pana Marcina Ociepę. Zwiedzanie zakończyliśmy w sali im. Karola Musioła, w której to odbywają się sesje Rady Miasta. Do szkoły uczniowie wracali zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia z edukacji obywatelskiej.

Nasze wielkanocne pisanki, malowanki, oklejanki…

W ramach ogłoszonego w szkole konkursu na najciekawszą pisankę, uczniowie klasy pierwszej i czwartej, zainspirowani różnymi technikami plastycznymi rywalizowali w ozdabianiu jaj. Konkurs odbył się 18 i 19 marca w świetlicy szkolnej, wykonane prace przyozdobiły szkolny korytarz, wprowadzając świąteczną atmosferę.

Pierwszy Dzień Wiosny

Wiosna zawitała w naszej szkole na dobre. Wszystko dzięki atrakcjom, które towarzyszyły obchodom Pierwszego Dnia Wiosny.
Tego dnia uczniowie mogli wziąć udział w zajęciach w Nadleśnictwie w Opolu, zaprezentować swoje własnoręcznie wykonane materiały, wielką atrakcją było obserwowanie przed południem zaćmienia słońca.
Ponadto, na zakończenie tego niesamowitego dnia, każde dziecko miało możliwość wystawienia swoich niepotrzebnych rzeczy na Pchlim Targu. Wybór na straganach był olbrzymi, zatem każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Pierwszy Dzień Wiosny spędzony został bardzo aktywnie z uśmiechem na twarzy każdego ucznia.

20 marca - witamy wiosnę!

 

Świętowanie w szkole Pierwszego Dnia Wiosny uczniowie rozpoczęli obserwacją niecodziennego zjawiska, jakim było częściowe zaćmienie Słońca. Tak okazja trafia się raz na kilkanaście lat! Później udaliśmy się na spotkanie z leśniczym w Nadleśnictwie Opolu-Grudzicach, który w interesującej formie żywej gawędy podpartej pokazem, wzbogacił wiedzę na temat lasu. Po powrocie miła miejsce prezentacja materiałów Montessori przygotowanych na konkurs przez uczniów klasy IV. Teraz wiedza o ziołach, gatunkach drzew czy piłce nożnej będzie w naszej szkole dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Wyjazd do Krasiejowa

12 marca uczniowie klasy I z Opola, wraz z koleżankami i kolegami zaprzyjaźnionej szkoły w Raszowej, odbyli niezwykłą podróż w czasie. Uczestnicy niecodziennej ekspedycji naukowej, w trakcie wędrówki przez prehistoryczne światy, poznali przeszłość gatunku ludzkiego. Dzieci dowiedziały się także, jak zdobywa się wiedzę o przeszłości. Ponadto poznały różne prehistoryczne organizmy. Niezapomnianym przeżyciem dla wielu z nich zostanie wizyta w prehistorycznym Oceanarium. Wszystkie atrakcje zrealizowano dzięki uczestnictwu szkół w projekcie Fascynujący Świat Nauki i Technologii.

Z wizytą w teatrze

10. marca uczniowie klasy I udali się do Teatru  Lalki i Aktora w Opolu na przedstawienie kukiełkowe pt.,, Szewczyk Dratewka", gdzie z  zaciekawieniem mogły obserwować przygody nieustraszonego Szewczyka Dratewki i więzionej księżniczki.

Spotkanie społeczności szkolnej z biskupem opolskim prof. Andrzejem Czają

 

Wspaniale kostiumy, dobra zabawa i przepyszna czekolada,

strugami płynąca na koniec karnawału - to właśnie

różany poniedziałek w naszej szkole!

nto.gifPoznawnie tajników prasy czyli opolskiegodziennika: Nowej Trybuny Opolskiej

sprawiło naszym uczniom wiele frajdy, zachęciło do czytania i zgłębiania technik pracy dziennkarskiej i nie tylko.
Zapraszamy do obejrzenia zdkjęć z tego wydarzenia ( 13 IMG )
.

Nasi uczniowie uczcili pięknym występem Dzień Seniora, zakręciły się łzy wzruszenia, Dziękujem Babciom i Dziadkom.

Wizyta w Muzeum "Kamienicy" z kolei przybliżyła życie codzienne Opolan z początku wieku XIX.

„Sportowe“ odwiedziny w szkole.

Dzisiaj, 4 lutego 2015, odwiedził nas niespodziewanie szacowny gość: Pani Sabina Haake, Konsul Republiki Federalnej Niemiec w Opolu. Przy wielkiej radości dzieci podarowała nam rzeczy, które z pewnością pozwolą poprawić naszym wychowankom ich zdolności sportowe: piłki, dresy, siatki i inne artykuły sportowe. Tylko zimowa aura powstrzymała dzieci przed pójściem na zewnątrz, by wypróbować prezenty i oddać się uprawianiu różnych dyscyplin sportowych.

Deutsch Wagen

W środę, 7 stycznia 2015, uczniowie klasy I i IV odbyli z „Deutsch-Wagen-Tour” podróż w krainę języka niemieckiego. Poprzez wspólną zabawę dzieci poznawały niemieckie zwroty i wyrażenie ucząc się przy tym tego języka na wesoło. Ta ciekawa podróż zakończyła się obdarowaniem każdego ucznia drobnym upominkiem tak, by miał ochotę na kolejny etap tej fascynującej przygody z językiem niemieckim.

Nasi uczniowie uczestniczyli w 1. edycji Tygodnia Kina Niemieckiego dla Dzieci w Opolu! Imprezie towarzyszyły wspaniałe warsztaty filmowe!

Mikołaj, wspaniałe występy bożonarodzeniowe dzieci i jarmark.... święta tuż, tuż

Cudownie zapachniało w całej szkole podczas warsztatów mydlarskich, uczniowie poznali tajniki mydła od A do Z... jednocześnie przygotowując wspaniały prezent na święta.

Andrzejkowe tradycje - wspaniała zabawa przygotowana przez kl.4.

Sprzątanie Świata

„Turysto szanuj zieleń” – pod takim hasłem uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji „Sprzątanie Świata 2014”. Głównym jej celem było podniesienie wśród uczniów świadomości ekologicznej i zaangażowanie w sprawy ochrony  środowiska. W ramach tej akcji uczniowie klasy I i IV wraz z nauczycielami sprzątali teren wokół szkoły, a efekty przeprowadzonej akcji można dostrzec gołym okiem. Dziękujemy wszystkim dzieciom za udział w tej akcji.

Św. Marcin

Z własnoręcznie wykonanymi lampionami, piosenką na ustach i  w niesamowitej atmosferze gwiaździstego nieba uczniowie naszej szkoły ruszyli w pochodzie św. Marcina do Krośnicy. Krótkie nabożeństwo w kościele, występy artystyczne i pyszne rogaliki czekały na wszystkich. Dziękujemy.

Wycieczka do Staniszcz Małych

Nasza klasa 4. uświęciła „Dzień Edukacji Narodowej” wycieczką do gospodarstwa agroturystycznego w Staniszczach Małych. Zaraz po przyjeździe dzieci wraz z przewodnikiem udały się na pieszą wycieczkę edukacyjną po przepięknej okolicy. Podczas tej wędrówki musiały rozwiązać „Quest”, w którym brakujące hasła można było odgadnąć gdy uważnie słuchało się podpowiedzi przewodnika. Po powrocie do gospodarstwa czekała na nas moc atrakcji. Przede wszystkim dzieci mogły pobiegać w labiryncie, który był utworzony na polu kukurydzy, następnie kopali ziemniaki i piekli je w ognisku. Przy tym samym ognisku można było upiec sobie kiełbaskę. Po posiłku był pokaz dojenia krowy, po którym każdy z uczestników mógł przekonać się na własnych rękach jak kiedyś dojono, następnie dzieci dowiedziały się ciekawych rzeczy o miodzie i innych przetworach, które można zrobić dzięki pszczołom. Na samym końcu każdy z uczestników mógł namalować obraz przy użyciu naturalnych farb.

Wycieczka do „WORD-a”

W dniu 15.10.2014 r. uczniowie klasy IV z Opola-Maliny, Raszowej i Nakła udali się z wycieczką integracyjną do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Pierwszą atrakcją dla dzieci była podróż miejskimi środkami komunikacji. Po dotarciu na miejsce, dzieci zasiadły w sali wykładowej gdzie oglądali film pt: „Z rowerem za pan brat”. Po filmie odbyła się rozmowa z Panem policjantem na temat bezpieczeństwa na drogach. Następnie dzieci dowiedziały się jak udzielać pierwszej pomocy. Ostatnim i najciekawszym wydarzeniem była jazda na rowerze po mini miasteczku rowerowym, gdzie młodzi rowerzyści musieli poruszać się po drogach według zasad ruchu drogowego.

Nasi uczniowie w Dzień Edukacji
odwiedzili zaprzyjaźnioną szkołę w Raszowej,

gdzie czekało ich mnóstwo niespodzianek, m.in. warsztaty ceramiczne- powstały piękne prace.

Dzień Chłopaka


We wtorek, 30 września 2014 r., świętowaliśmy w naszej klasie Dzień Chłopaka. Z tej okazji dziewczyny przygotowały dla wszystkich chłopców małe upominki, które zostały im wręczone po teście na „małego mężczyznę”. W teście tym sprawdzana była ich kondycja, powaga oraz wiedza ogólna. Wszyscy chłopcy zdali test znakomicie i w nagrodę otrzymali zrobione przez dziewczyny specjalne krawaty i okulary.

Spotkanie z policjantem


W poniedziałek, 6 października odwiedził nas pan policjant, który przypomniał w klasie I. i IV. zasady bezpieczeństwa, które obowiązują w drodze do szkoły, ze szkoły i w niej samej. Opowiedział również, jak się zachowywać w niespodziewanych przypadkach, np. gdy zaatakuję nas pies lub zaczepi nieznajomy. Na koniec spotkania każdy z uczniów dostał zawieszkę odblaskową oraz informację z numerami alarmowymi.

Międzynarodowa wymiana uczniów między szkołami Marii-Montessori


W ramach współpracy z partnerską Szkołą Podstawową Marii-Montessori z Bautzen, w okresie od 14 do 18 września 2014 r. nasi uczniowie wraz z uczniami z zaprzyjaźnionej szkoły w Raszowej odwiedzili szkołę w Bautzen . W trakcie pięciu dni na uczniów czekało wiele atrakcji i niespodzianek (np. projekt ekologiczny, mini golf, spektakl teatralny, park dendrologiczny i wiele innych), nie licząc wspólnych zajęć na materiałach Montessori w szkole.
Uczniowie mieli okazję zwiedzania Bautzen z oryginalną przewodniczką, którą okazała się Strażniczką Wodnej Wieży – nawiązującej do historycznej postaci opiekującej się tamtejszym akweduktem –, która pokazała historyczne budowle i opowiedziała średniowieczną historię miasta, a na koniec poczęstowała świeżym chlebem i wybornym napojem. Projekt ten został sfinansowany przez Związek Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Czy wiecie, że pszczoły tańczą?
- super ciekawe spotkanie z pszczelarzem w ramach "Roku zawodowca".

Nie tylko fasynująca wiedza o tych inteligentnych owadach, ale również możliwość wielozmysłowa ich dotknięcia, powąchania pszczelich produktów a już  szczególnie degustacja miodów zachwyciła naszych uczniów.

Z serca dziękujęmy zaprzyjaźnionemu - mistrzowi pszczelarstwa!

 

Nasi uczniowie współtworzą Targi Ogrodnicze Fiesta Garden 2014 w Opolu !
 


Kreatywność bez granic, praca zespołowa i instalacje przestrzenne - tego mogli doświadczyć nasi uczniowie tworząc instalacje w naturze we wspólpracy z panią Moniką Bębenek -Kwitnące Horyzonty!

 

Pierwsza dwujęzyczna szkoła Montessori w Opolu otwarta!

Drodzy Uczniowie, drodzy Rodzice życzymy wiele radości z odkrywania świata, zawierania pierwszych przyjaźni i zdobywania życiowych doświadczeń.


Z serca DZIĘKUJEMY zaangażowanym rodzicom
za pomoc w tworzeniu nowej placówki szkolnej!