AKTUALNOŚCI


Wspaniałych i bezpiecznych ferii, nawet jeżeli zimy nie widać...

 


Ferie 2020: W piątkowy dzień oglądaliśmy spektakl "Tchórzofretka" w Teatrze Lalki i Aktorka oraz jedliśmy naleśniki w "Grabówce", następnie był walentynkowy spacer "Groszkowym mostem" i pozowaliśmy do akcji "Zakochane Opole" - będziemy w TVP 3 dziś o 18:30!

 


Nasze atrakcyjne ferie: kręgle i warsztaty w Muzeum Śląska Opolskiego.

 


Wyjazd uczniów z naszej szkoły do Aqua Parku podczas ferii zimowych.

 


Nasi uczniowie na warsztatach w Muzeum Polskiej Piosenki. Nagrywaliśmy własny utwór!

 


Uczniowie odwiedzili dziś Kino Meduza, gdzie zobaczyli kanadyjski film animowany pt. „Szybcy i Śnieżni”. Następnie uczestniczyli w warsztatach tworzenia mydełek. Główną atrakcją dzisiejszego dnia było wypicie gorącej czekolady.

 


Międzyszkolne rozgrywki sportowe klas I-VI w Tarnowie Opolskim.

 


Techniki uczenia się/ Workshop

Uczniowie klasy 5 na zajęciach warsztatowych poznali kolejną technikę pamięciową jaką jest mapa myśli. Na zajęciach poznali zasady tworzenia tego narzędzia
 


Zajęcia z rysunku technicznego.

 


Projekt ułamki i geometryczny kubizm

 


Bal karnawałowy

Poniedziałkowy poranek uczniowie klas 1-3 w rozpoczęli bardzo energetycznie. Zabawa była przednia. Już czekamy na kolejny karnawał.
 


Projekt o pingwinach.

Uczniowie klasy 1 zdobyli wiedzę na temat gatunków pingwinów oraz budowy i wzrostu zwierząt.
 


Praca w klasach młodszych na j. niemieckim.

 


Uczniowie na spotkaniu z naszymi wolontariuszami.

 


Uczniowie klasy 6 podczas omawiania tematu "Rzeźbiarstwo - dziedzina sztuki"

Uczniowie podczas plastyki mogli zamienić się w prawdziwych rzeźbiarzy i stworzyć swoje dzieło wyżłabiając w drobne elementy w świecach.

 


Uczniowie klasy 5 podczas omawiania tematu "Rodzaje kompozycji"

Celem zajęć było poznanie różnic pomiędzy kompozycją otwartą i zamkniętą ,a statyczną i dynamiczną. 

Dopełnieniem tematu był eksperyment plastyczny, gdzie uczniowie w grupach musieli przedstawić swoje sylwetki dowolna techniką.

 


Projekt z edukacji plastycznej w klasie 2.

Uczniowie klasy 2 zasmuceni faktem, iż nie ma śniegu, postanowili wykonać bałwana z kolorowego papieru.
 


Zajęcia projektowe na j. polskim w klasach 4-6:

Korzystamy z wielu metod i technik, uczniowie poznają treści nauczania przez zabawy językowe i literackie (klasy 4-5),a starsze klasy pod opieką nauczyciela przygotowują lekcje w formie wykładów. Edukacja przebiega interdyscyplinarnie,język łączymy z plastyką, muzyką, historią, czasami geografią i przyrodą, wychodząc poza schemat szkolnictwa tradycyjnego. Ogranicza nas tylko wyobraźnia i kończący się czas lekcji...
 


Lekcja muzyki.

Jak wygląda gitara? Ile ma strun? Po co jest ta dziura w środku? Na te i inne pytania potrafią odpowiedzieć teraz pierwszoklasiści, gdyż wykonali na lekcji muzyki atrapy gitar. Mieli przy tym wiele radości. Nawet ćwiczyli za szafą!
 


Akcja klasy 5 "Dzień Babci i Dziadka" - tworzę sam, nie kupuję. Dzieci podarują własnoręcznie zrobione prezenty swoim dziadkom.

 
   

 

Niekonwencjonalne wprowadzenie tabliczki mnożenia w klasie drugiej.

 
   

 

Nasza praca na zajęciach Montessori w klasach 1-3.

 
   

 

Akcja: Zdrowe śniadanie w klasach 1-3.

 
   

 

Nasza codzienna, piękna praca na materiałach Montessori.

 
   

 

Praca Montessoriańska w naszej szkole.

 
   

 

Nasze zajęcia świetlicowe.

Oliwia z klasy 3 przygotowała dla swoich rówieśników pokaz zdjęć i pamiątek z podróży do Omanu. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali jej opowieści i zadawali pytania

 
   

 

 

zyczenie

Radosnych Świąt Bożego Narodzenia

oraz Szczęśliwego Nowego Roku

życzą

Zarząd, Dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie 

Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Stowarzyszenia Pro Liberis
Silesiae w Raszowej

Karolina z kl. 2 z otrzymała wyróżnienie w konkursie kolęd w Opolu. Gratulujemy!

Z przedświąteczna wizytą w ratuszu.

Świąteczna mandala.

Uczniowie klasa 1-3 wzięli udział w konkursie "Świąteczna mandala". Wszyscy w skupieniu, z dużym zaangażowaniem i precyzją wykonali swoje prace.

Wyróżnieni zostali:
- Maja kl. 1,
- Dawid kl. 1,
- Karolina kl. 2,
- Lena kl. 2,
- Julia kl. 3,
- Karolina kl. 3.

Spotkania wigilijne w naszych klasach.

Dziś na świetlicy pachniało pysznymi wypiekami naszych uczniów - dzieci podczas zajęć kulinarnych wykonały mleczne bombki i maślane ciasteczka.

Zajęcia świetlicowe w naszej szkole.

Projekt "Komiks w klasie 4"

Nasza klasa 4 uznała komiks za swoją ulubioną formę. Postanowiliśmy stworzyć własne komiksy, spełniające wszystkie wymogi gatunku.

Uczniowie klasy 6

postanowili przedstawić trudne w odbiorze alegorie zawarte w bajkach w inscenizacjach: "Koguty, czyli gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta" oraz "Lis i jaskółka - mówią jaskółki, że niedobre są spółki".

Uczniowie na świetlicy podczas przygotowań ozdób świątecznych na choinkę z masy solnej. Zabawa była przednia.

Warsztaty pierwszej pomocy w Stegu Arenie

W czwartkowy poranek/12.12.2019/ uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w kursie pierwszej pomocy. Mieli możliwość przećwiczenia sztucznego oddychania, korzystania ze sprzętu aed, jak również odświeżyć sobie wiedzę teoretyczną.

Praca ma materiałach Montessori w naszej szkole

Jarmark Bożonarodzeniowy

8 grudnia został zorganizowany w naszym przedszkolu i szkole Kiermasz Bożonarodzeniowy. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały i tańczyły do muzyki świątecznej. Pachniało i smakowało świątecznie przygotowywanymi przez przedszkolaków, uczniów i rodziców przysmakami bożonarodzeniowymi a wszystko w niesamowicie pięknej atmosferze. Z serca dziękujemy Wszystkim zaangażowanym!

Warsztaty pod tytułem "Świąteczny las" z Fundacją Dom z Opola oraz wspólne kolędowanie.

Uczniowie klas 1-3 świętowali tegoroczne Mikołajki w kinie Meduza na świątecznym filmie "Jak zostać świętym Mikołajem?" oraz warsztatach robienia przypinek. Wyjazd obfitował w wiele wzruszeń i pozytywnych emocji.

 

Andrzejki

W czwartkowy poranek uczniowie klas I-III świętowali Andrzejki. Specjalnie na tą okazję przygotowali stroje magików, czarodziei, cyganek oraz wróżby dla koleżanek i kolegów. Obok zabawy znalazł się także czas na edukację. Dzieci mieli okazję pracować na stacjach, gdzie dowiedzieli się wielu ciekawych faktów na temat tego Święta oraz pogłębili wiedzę z zakresu edukacji. To był bardzo udany czas.

Na świetlicy szkolnej trwają intensywne przygotowania do jarmarku świątecznego/span>

Ulubione sceny uczniów kl. 5 z opery "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki.

Dzień życzliwości i pozdrowień.

21-22.11 - Dzień życzliwości i pozdrowień. Uczniowie mieli okazje, by podzielić się z innymi dobrym słowem, zapisać go na pamiątkowej tabliczce, a klasa III dodatkowo wymieniła się miłymi pozdrowieniami między sobą oraz nauczycielami.

Na ostatnich zajęciach SKS uczniowie tworzyli samodzielnie pojedyncze materiały na zajęcia. 

Byli bardzo zaangażowani, a korzystając z nich czerpali dużą radość. Zajęcia wyszły dość nietypowe, ale radość korzystania z własnego materiału jest niezastąpiona.

Alternatywne spędzanie wolnego czasu z matematyką

Naszą szkołę na lekcji historii w klasie 5, odwiedzili greccy bogowie i boginie!

Każdy z nich zaprezentował swoje atrybuty i opowiedział nam kilka słów o sobie oraz dziedzinach, którymi się opiekuje. Cała klasa słuchała z zaciekawieniem,a następnie "śmiertelnicy" utworzyli drużyny i pod wodzą bogów pisali współczesne mity...

Pełna skupienia praca na zajęciach Montessori.

Dzien Niepodległości

W dniu 12.11.2019 r., obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości w naszej szkole w dość nietypowy sposób. Obok świętowania naszej niepodległości,dla nas to okazja do ukazania różnych kultur i znaczeń słowa „ojczyzna” oraz „patriotyzm” w innych krajach, potrzeby wzajemnego się szanowania i tolerancji. Były "łamańce językowe" oraz wiele innych konkurencji, również konkurs - na najsmaczniejsze danie narodowe z kuchni całego świata.

Praca na bardzo lubianych przez naszych uczniów zajęciach z robotyki.

Praca montessoriańska w naszej szkole z najmłodszymi.

Obchody świętomarcińskie w naszej szkole z morzem latarni, pięknym śpiewem dzieci oraz wzruszającym występem w kościele.

 

Konkurs recytatorski klasy 3.

Klasa 3 rozpoczęła omawianie lektury "Brzechwa dzieciom" konkursem recytatorskim. Wszyscy uczniowie przygotowali jeden wiersz, który zaprezentowali przed całą klasą. Gratulacje dla wszystkich. Była wspaniała zabawa.

Dary jesieni materiałem na pomysłowy instrument muzyczny w kl. 3.

 

Praca z lekturą "Zaczarowana Zagroda"

Nasi uczniowie uczyli się, jak bezpiecznie łapać owady oraz na co zwracać uwagę przy oznaczaniu ich gatunku.

Poznali także budowę owadów. Po zakończonych zajęciach, materiał został zabezpieczony w probówkach Eppendorfa. Pozyskane materiały zostaną wykorzystane na lekcjach przyrody i biologii. Żywa lekcja przyrody w trakcie zajęć świetlicowych bardzo przypadła im do gustu.

Fotorelację z edukacji plastycznej w klasie II i III. Uczniowie za pomocą różnych przypraw tworzyli jesienne, sypkie ilustracje.

Konfrontacje teatralne i nasz pełen wrażeń występ.

25 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w VIII Niemieckojęzycznych Konfrontacjach Teatralnych i zaprezentowali sztukę „Das Sofakonzert”. Podczas przedstawienia widownia stała się częścią rodziny wielopokoleniowej, która zasiadła przed telewizorem i podziwiała „Helene Fischer Show”. Dzisiejszymi gośćmi Heleny Fischer byli znakomici twórcy współczesnej muzyki. Nie zabrakło szlagrów, muzyki nowoczesnej i piosenek dziecięcych. Na scenie pojawił się nie tylko znany Heino czy DJ Ötzi, ale również Peter Foster, Udo Jürgens i Nena. Wszyscy członkowie rodziny, młodsi i starsi, świetnie się bawili, bo w końcu muzyka przełamuje granice, łączy i przede wszystkim inspiruje. Gratulujemy wspaniałego występu.

Lekcja geografii.

Dzisiaj tj. 25.10.19 na lekcji geografii uczniowie klasy V za pomocą jarzyn poznawali różnicę między wysokością względną i bezwzględną a także poznali technikę rzutowania.

Zajęcia z gimnastyki w ramach lekcji Wychowania Fizycznego.

Lego na świetlicy

Udało się! Dziś powstał świetlicowy kącik LEGO z przyniesionych przez naszych uczniów klocków. LEGO uwielbiają wszyscy, więc nawet przy segregowaniu klocków była dobra zabawa.

Praca uczniów klas 1-3 na zajęciach komputerowych.

W ramach lekcji religii uczniowie kl.6 i 7 spotkali się z O. Bertrandem OFM.

Poznali czym są trzy rady ewangeliczne, plan dnia w zakonie a przede wszystkim dlaczego w Kościele istnieją zgromadzenia zakonne. Spotkanie odbyło się 15.10.i już z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania z tak ciekawymi osobami jak O. Bertrand OFM.

Jesienne zabawy z liśćmi na zajęciach świetlicowych

Wizyta uczniów klas IV, VI w Muzeum Śląska Opolskiego.

Uczniowie podziwiali wystawę rycin i akwafort holenderskiego mistrza pt. "Rembrandt 350". Następnie udaliśmy się wszyscy nad Stawek Barlickiego, gdzie odbyły się zajęcia w plenerze.

Lekcja przyrody w terenie:

1) tworzymy książkę prawdziwego przyrodnika

2) nauka o elementach mapy/planu poprzez tworzenie własnych map skarbów

Praca z materiałem Montessori w naszej szkole.

Odkrywanie zawodów- piekarza. Klasa 2. na wycieczce do piekarni. Bardzo dziękujemy!

"Tajemniczy ogród" to książka, która zainspirowała dzieci z klasy 4 do stworzenia własnego "żywego ogrodu", podsumowującego poznaną lekturę. Na lekcji języka polskiego powstały ciekawe kolaże treści książkowych z ogrodową zielenią...

Jesienne impresje na edukacji plastycznej w klasie II.


Uczniowie uczestniczyli w niezwykłej lekcji plastyki, podczas której tworzyli wspaniałe kompozycje z darów jesieni. Do stworzenia obrazów użyli m.in. liści, kasztanów, żołędzi oraz jarzębiny.

Wizyta w Centrum Zagospodarowania Odpadów

 
Wycieczka uczniów klasy I i II do Centrum Zagospodarowania Odpadów w ramach projektu „Wspólna akcja segregacja” realizowanym przez Miasto Opole. Głównym celem projektu jest szeroko rozumiana edukacja ekologiczna w zakresie prawidłowego gospodarowania odpadami komunalnymi. Wyjazd bardzo udany.

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe

Klasa 3 i 4 miała wyjątkową okazję odwiedzić Lotnicze Pogotowie Ratunkowe w Polskiej Nowej Wsi. Wszystko dzięki tacie Jasia - Panu Mateuszowi, który zdradził nam jak wygląda praca ratownika medycznego w medikopterze. To była fantastyczna przygoda. Dziękujemy za zajęcia edukacyjne i pyszny poczęstunek.

Światowy Dzień tabliczki mnożenia

4.10 obchodziliśmy IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Uczniowie brali udział w różnych konkurencjach, które sprawdzały ich umiejętności związane z tabliczką mnożenia. Po licznych zmaganiach wyłoniono zwycięzców - Mistrzów, którzy w poniedziałek odebrali nagrody.

Zajęcia plastyczne na świetlicy w szkole.

W dniu Święta Zjednoczenia Niemiec uczennice klasy 6 uczestniczyły w podchodach w sercu miasta Opola i uplasowały się na trzecim miejscu. Gratulujemy!

Wyjątkowo z powodu awarii na pływalni zajęcia wf klas 1-3 odbyły się w plenerze. Mały deszcz to żadna przeszkoda dla naszych wysportowanych uczniów.

Praca na warsztatach z technik skutecznego uczenia się z uczniami klasy 5.

Na lekcjach języka polskiego

W ostatnim tygodniu, na lekcjach języka polskiego, uczniowie naszej szkoły zdobyli wiele umiejętności... Łączyliśmy nowe technologie z kreatywnością. Podczas nauki pisania listów, uczniowie wykorzystywali internet do wyszukiwania ważnych informacji, ulic i kodów pocztowych, następnie wpisywali wyszukane adresy na własnoręcznie zaprojektowanych, indywidualnych i niepowtarzalnych kopertach (nawet znaczki były wykonane własnoręcznie).

W dniu chłopaka, męska część klasy 5 nie miała łatwo...

Nasi "mężczyźni" musieli sprostać wyzwaniom postawionym przez dziewczyny,m.in. wykazać się w sporcie, zatańczyć balet, wcielić się w rolę bohaterów. Każdy z chłopców wykonał zadanie bez problemu i zasłużył na pyszny poczęstunek

Dzień Chłopaka w naszej klasie 1. z wieloma niespodziankami.

Sprzątanie świata

W trzecim tygodniu września odbyło się sprzątanie świata. Oprócz tradycyjnego sprzątania terenu wokół szkoły uczniowie dowiedzieli się kilku ważnych rzeczy o ekologii oraz stworzyli mapy myśli jak można dbać o nasze otoczenie.

Opolski Teatr Lalki i Aktora.

W pochmurną środę,starsze uczniowie odwiedziły Opolski Teatr Lalki i Aktora i przeżyły istny kryminał komediowy! Spektakl "Niedopałki" na podstawie książki, przedstawia perypetie skarpetkowych gangów, które podczas walk, odkrywają, że ważniejsze od dawnych zatargów są przyjaźń, współpraca i wzajemna pomoc.

Nasi uczniowie świętowali europejski dzień języków z dużą porcją zabawy.

Międzynarodowy Dzień Kropki

15 września obchodzi się International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Uczniowie, nauczyciele, pracownicy instytucji kultury na całym świecie, organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować. W naszej szkole uczniowie również obchodzili ten dzień!
 Powstały piękne prace, a na języku polskim zajęliśmy się wszystkimi znakami interpunkcyjnymi, pisząc wypracowania, m.in. "O okrągłej, miłej Pani Kropce" i "Niegrzecznym panu Przecinku"...

Zajęcia edukacyjne

Uczniowie klas 1-3 odwiedzili dziś/ 17.09.2019 siedzibę Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy. Tam odbyły się zajęcia edukacyjne o walorach parku. Następnie udaliśmy się na spacer po zabytkowych miejscach w Pokoju, a na sam koniec było ognisko z kiełbaskami. Dzień na świeżym powietrzu minął nam bardzo szybko!

Zajęcia świetlicowe w naszej szkole
Uczniowie zaprojektowali i stworzyli własne pędzle z naturalnych materiałów.

Ruszyły zajęcia sportowe na basenie, na których uczniowie naszej szkoły uczą się pływać oraz rozwijają umiejętności i technikę pływania.

Zajęcia Montessori w najszej szkole

Początek szkoły to doskonały czas na wspólne zabawy na świeżym powietrzu. Dziś wszyscy uczniowie naszej szkoły wybrali się na piknik. W otoczeniu zieleni był czas na rozmowy, wspomnienia z wakacji i aktywność sportową.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/20.

Zapraszamy Wszystkich naszych uczniów na wspaniałą przygodę poznawania świata!

 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/20
 
w poniedziałek 02.09.2019 o godzinie 9.00
Zapraszamy!

 
Cieszymy się na wspólną przygodę edukacyjną!

mg02.jpg