Projekt Erazmus „Zjednoczeni w różnorodności”

Jesteśmy na miejscu! Uczniowie już nie mogą się doczekać na nasza przygodę w Hiszpanii
Spacer po mieście i pierwsze, bardzo pozytywne wrażenia.
Promenada w Maladze oraz plaża to wspaniała miejsce na wieczorne spacery. Zakończyliśmy nasz wieczór krótkim spacerem po plaży, uczniowie pozbierali pierwsze muszelki i podziwiali niesamowity widok na miasto nocą.

Pierwsza kolacja w Maladze. Po długiej podróży wszystko smakowało wyśmienicie.

Drugi dzień naszej hiszpańskiej przygody. Dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania miasta z przewodnikiem, który opowiedział nam o początkach Malagi i jej historii. W czasie zwiedzania zobaczyliśmy wiele wyjątkowych miejsc, takie jak teatro romano, el ruina, Alcazamba and monumento al Marqués de Larios. Po południu zwiedziliśmy wystawy sztuki I archeologii w Muzeum Malagi. W drodze powrotnej wspięliśmy się na najwyżej położony punkt miasta, gdzie mogliśmy podziwiać jego panoramę i zobaczyć punkt w którym góry łączą się z morzem.

Aktywna niedziela w Sevilli – stolicy Andaluzji. Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy wizytą na Plaza de España, gdzie znajdują się tak zwane Provincial Alcoves, wykafelkowane nisze, prezentujące obrazy z 49 regionów Hiszpanii. Następnie kontynuowaliśmy zwiedzanie miasta spacerem w kierunku The Royal Alcázars of Seville. Zobaczyliśmy też największą w Sevilli katedrę Saint Mary of the See. Miasto i znajdujące się w nim budowle zrobiły na nas ogromne wrażenie. Zdawaliśmy sobie sprawę jakie mamy szczęście, że mieliśmy okazję zobaczyć tak wspaniale miasto ze wszystkimi jego wspaniałościami.

Weekend spędzony na zwiedzaniu już za nami, dziś przyszedł czas na pierwsze spotkanie z uczniami ze szkoły Montessori w Maladze. Uczniowie z obu szkół pracowali razem na projektem kulturowym w formie zadań terenowych. Po ukończeniu wszystkich zadań w centrum Malagi, spędziliśmy popołudnie relaksując się i ciesząc się morzem, słońcem i piaskiem na plaży. Nie możemy się się doczekać kolejnych ekscytujących dni oraz jutrzejszego spotkania z naszymi hiszpańskimi przyjaciółmi.

Kolejny wspólny dzień z naszymi hiszpańskimi przyjaciółmi. Wspólnie wybraliśmy się na plażę i spędziliśmy dzień na zajęciach sportowych, dzięki którym uczniowie mogli lepiej się poznać. Po pożegnaniu z przyjaciółmi udaliśmy się na fascynującą, chociaż wietrzną wycieczkę statkiem wzdłuż wybrzeża Malagi. Widoki, które mogliśmy podziwiać ze statku zachwyciły nas wszystkich. Na koniec dnia udaliśmy siś na spacer na miasto w poszukiwaniu pamiątek, które moglibyśmy przywieźć do naszych bliskich. 

Nasza podróż dobiega końca. Dziś po raz ostatni w programie: zwiedzanie Malagi. Tym razem przyszła kolej na góry, które podobnie jak morze, stanowią nieodłączną część Malagi. Efektem była wędrówka, mimo trudów wspinaczki, towarzyszył nam dobry humor, mieliśmy też siłę na śpiewy. W drodze udało nam się nawet zobaczyć marokańskie pasmo górskie na horyzoncie. Mając Afrykę w zasięgu ręki, odpoczęliśmy na szczycie i ruszyliśmy w drogę powrotną. Cieszymy się na kolejny dzień z naszymi hiszpańskimi przyjaciółmi w murach ich montessoriańskiej szkoły, a równoczesnie jest nam smutno, że nasza przygoda dobiega końca.

Piątek to ostatni dzień naszego pobytu w Maladze. Spędziliśmy go wspaniale i aktywnie razem z uczniami montessorianskiej szkoły partnerskiej. Dzień w szkole rozpoczął się Escape Roomem, w którym nasi uczniowie musieli wykazać się sprytem i inteligencją szukając wskazówek i rozwiązując przygotowane zagadki. Następnie wszyscy uczniowie uczestniczyli w zajęciach teatralnych oraz warsztatach z medytacji i mindfulness. Po wspólnych zajęciach uczniowie obu szkół zjedli wspólne drugie śniadanie, w czasie którego mieli okazję skosztować wielu lokalnych przysmaków. My również podzieliliśmy się przywiezionymi z Polski słodkościami. Dzień zajęć w szkole zakończył się muzyką i wspólną zabawą na dworze. Pożegnaliśmy naszych nowych przyjaciół specjalnie przygotowaną na tą okazję piosenką i obiecaliśmy być dalej w kontakcie. Po obiedzie udaliśmy się jeszcze na spacer po Maladze śladami Picassa, udało nam się nawet zrobić sobie zdjęcie z tym wielkim malarzem. Wieczorem pożegnaliśmy miasto tak, jak je kilka dni temu witaliśmy- wieczornym spacerem po plaży. Jesteśmy ogromnie szczęśliwi, że zostaliśmy tak ciepło przyjęci w Hiszpanii i hiszpańskiej szkole. Z pewnością nie raz zatęsknimy za naszymi nowymi znajomymi.

Program wyjazdów uczniowskich Erasmus to doskonala okazja na poznanie nowych miejsc, nauczenie sie czegoś nowego I rozwinięcie swoim kompetencji językowych I spolecznych. Nie ma lepszego sposobu na naukę niż podróżowanie i poznawanie ludzi. Jesteśmy niesamowicie wdzięczni za możliwość odkrywania świata razem. Cieszymy się, że mogliśmy zobaczyć część przepięknej Hiszpanii oraz poznać uczniów i nauczycieli z montessorianskiej szkoły w Maladze. Zostaliśmy przez nich przyjęci bardzo ciepło i mamy nadzieję, że będzie to początkiem dalszej współpracy.