Dwa tygodnie wydawały się długim czasem, kiedy nasi uczniowie ruszali do Lizbony 8 czerwca na Erasmus. Tymczasem minęło to niezwykle szybko i już dziś grupa ruszyła w długą drogę powrotną, podczas której można było jeszcze z okien autobusu podziwiać nocną panoramę Lizbony. Śniadanie jedliśmy już na lotnisku w Monachium a obiadokolację w malowniczym Krakowie. W czasie podroży był czas na wspomnienia i rozmowy, a także na ewaluację projektu. Uczniowie zmęczeni, ale szczęśliwi i bogatsi o nowe doświadczenia, już czekają na kolejne wymiany i projekty.
Dzień 12
Ostatni dzień w Portugalii to wycieczka do Sintry, uroczego górskiego miasteczka z przepięknym zamkiem i parkiem. W Sintrze czekała na uczniów niemała wspinaczka, ale byll warto, ponieważ na górze znajdował się wspaniały kompleks pałacowo – ogrodowy. Kompleks składa się z romantycznego pałacu i kaplicy oraz położonego na stoku gór Sintra rozległego parku, w którym znajdują się gloriety, sztuczne groty z tajemniczymi przejściami, studnie, ławki i fontanny. Uczniowie chętnie fotografowali piękne miejsca, dopytywali się przewodnika o szczegóły i kupowali ostatnie suweniry. Czas spacerów po pięknym, zielonym parku, wykorzystali jeszcze na proponowanie dbania o środowisko. Turyści reagowali bardzo pozytywnie na naszych uczniów, którzy rozdawali im stworzone przez siebie ulotki w formie kodów QR. Zeskanowany kod ujawniał ulotki na temat dbania o zieleń miejską, dbania o czystość w mieście, na plażach i w oceanie .
W drodze powrotnej ostatni raz grupa mogła przejść się słynną Avenida da Liberdade. Wieczór upłynął na przygotowaniach do powrotnej podróży. To były bardzo intensywne, ekscytujące dwa tygodnie. Portugalia jest krajem wielu atrakcji I przyjaznych ludzi, a Lizbona wspaniałym miejscem, w którym uczniowie mogli poznać wiele ciekawych rozwiązań ekologicznych, ale też zobaczyć trudności i wyzwania związane z dbaniem o czystość i naszą planetę. Nasi uczniowie mieli okazję podzielić się swoim zdaniem i spostrzeżeniami z młodzieżą z Portugalii, sprawdzić i rozwinąć swoje umiejętności miękkie i językowe, przekonać się, że mają realny wpływ na naszą planetę. Na pewno długo wszyscy będą wspominać ten wspaniały wyjazd.
Dzień 11
Już za dwa dni uczniowie powrócą do Polski, dlatego niedziela była dobrym dniem na zakupy. Uczniowie spacerowali po mieście w poszukiwaniu pamiątek dla najbliższych. Po południu w ramach relaksu wzięli udział w warsztatach z tańca improwizowanego w Yoga Lab Lisboa.
Dzień zakończyli pracą nad projektem ekologicznym. Uczniowie przygotowali hasła mające na celu podniesienie świadomości ekologicznej i stworzyli krótkie nagrania na TikToku o tematyce ekologicznej.
Dzień 10
Nikomu nie trzeba powtarzać , że ruch to zdrowie. Sobota była kolejnym aktywnym dniem.
Uczniowie spędzili ten dzień na plaży Carcavelos, ćwicząc surfing. Było to wyzywające, ale super satysfakcjonujące zadanie! Mogli spróbować swoich sił na desce, a po tym cieszyli się wspaniałą pogodą na plaży. Wieczorem był czas na ćwiczenie stworzonej w ramach projektu piosenki związanej z problemami ekologicznymi.
Dzień 9
Dziś nasi uczniowie odwiedzili szkołę partnerską Escola Basica 2,3 D Francisco Manuel de Melo. Mieli okazję zobaczyć szkolne klasy i siłownię. Uczniowie poznali też system edukacyjny w Portugalii, przykładowy plan lekcji a nauczyciel tej szkoły Joao odpowiedział na wszystkie pytania uczniów. Po wizycie w szkole odbyły się zajęcia sportowe z portugalskimi kolegami. Uczniowie grali razem w takie gry zespołowe jak tenis, siatkówka, koszykówka i piłka nożna. Mieli również czas na rozmowy w języku angielskim z nowymi znajomymi. To był doskonały sprawdzian ich umiejętności. Późniejszym popołudniem uczniowie pracowali nad przygotowaniem prezentacji związanej z naszym ekologicznym projektem, na której pokazane są np.dzieła sztuki tworzone ze znalezionych w oceanie materiałów.
Dzień 8
Dziś uczniowie wraz z opiekunami udali się do Ozeanario De Lisboa, w którym znajduje się jedno z największych, wewnętrznych akwarium w Europie. Wszyscy byli zachwyceni pięknem podwodnej natury. Podziwiali wielkie i małe ryby. Wrażenie zrobił oczywiście rekin, ale też i smoki morskie, które przypominają wodorosty. Zgodnie z celem naszej wyprawy, czyli “Bądź eko” uczniowie zainteresowali się też konstrukcjami plastycznymi wykonanymi z odpadów znalezionych w morzu. Spacer brzegiem rzeki Tag z widokiem na najdłuższy most w Europie im. Vasco da Gama zakończył wycieczkę.
Dzień 7
Środa była prawdziwie sportowym dniem. Wraz z uczniami ze szkoły Escola Profissional CEFAD graliśmy w różnego rodzaje gry drużynowe. Nasi uczniowie pokazali swój sportowy zapał we wszystkich aktywnościach przygotowanych przez starszych portugalskich kolegów, z których niektórzy myślą nawet o zostaniu nauczycielami w przyszłości! Czas, który spędziliśmy razem to był prawdziwy trening umiejętności komunikacyjnych i społecznych. To był przyjemnie i aktywnie spędzony dzień.
Dzień 6
Wtorek to dzień zdrowia i sportu. Rozpoczęliśmy dzień od zwiedzania dzielnicy Belem. Doszliśmy do wieży, która była strażnicą lizbońskiego portu oraz punktem orientacyjnym dla wracających do ojczyzny żeglarzy. W czasie zwiedzania widzieliśmy również Pomnik Odkrywców upomiętniający ważne postacie z okresu wielkich odkryć geograficznych. W parku zjedliśmy zdrowy lunch, a następnie uczniowie brali udział w treningu piłki nożnej prowadzonej przez nauczyciela wf z portugalskiej szkoły i trenera klubu piłkarskiego dla młodzieży Os Belenenses Joao GC. Wieczorem uczniowie znaleźli w sobie energię na dobrą zabawę przy portugalskiej muzyce na hotelowym tarasie.
Dzień 5
Piąty dzień naszej lizbońskiej wyprawy spędziliśmy rozkoszując się pogodą i naturą. Uczniowie pływając i bawiąc się na plaży, schłodzili się także w rzece Tag, rekompensując sobie wczorajszy gorący dzień. Po lunchu odwiedziliśmy jeden z wielu parków w naszej okolicy – Guerra Junqueiro Garden. Po hucznej wczorajszej paradzie to miejsce było dla wszystkich ostoją spokoju. Wieczorem uczniowie pracowali nad projektem ulotki zachęcającej do dbania o zielone przestrzenie w mieście.
Dzień 4
Dzisiaj Lizbończycy obchodzą Dzień Świętego Antoniego ciesząc się czasem wolnym na świeżym powietrzu. Ulice i parki pełne są uśmiechniętych ludzi. Nasza grupa dzień zaczęła od długiego spaceru po mieście. Po lunchu udaliśmy się na popołudniowa sieste w jednym z wielu parków w mieście. Tam spędziliśmy czas na odpoczynku w cieniu, przeprowadziliśmy też zabawy i gry integracyjne. Pobyt na świeżym powietrzu wykorzystaliśmy też na rozmowy o ekologii. Uczniowie przygotowali mandalę z promującym, ekologicznym hasłem 'go green’. W czasie spaceru zrobili również zdjęcia do ulotki promującej dbanie o zielone tereny w przestrzeni miejskiej. Po gorącym dniu spędzonym na dworze, młodzież nadal pełna energii świetnie bawiła się na placu zabaw. Późnym wieczorem mieliśmy okazję zobaczyć nocną, rozśpiewaną, świętującą Lizbonę.
Niedziela w Lizbonie: parada z okazji obchodzenia święta św. Antoniego.
Dzień 3
Trzeci dzień naszego projektu w Lizbonie – dziś po śniadaniu udaliśmy się z Lucią metrem na plac Praca do Comerció, gdzie podziwialiśmy piękne widoki i cieszyliśmy się zimną wodą rzeki Tag. Następne udaliśmy się do Raiz Vertical Farm, czyli farmy wertykalnej, miejsca pracy Lucii i innych pasjonatów ekologii. Tam uczniowie wzięli udział w warsztatach ekologicznych, w czasie których poznali idę rolnictwa wertykalnego i samodzielnie zasadzili organiczną bazylię. Młodzież była bardzo zainteresowana, uczniowie zadawali wiele pytań, chcieli dokładnie zrozumieć jak innowacyjne rolnictwo może zmienić świat. Rolnictwo wertykalne jest innowacyjnym rozwiązaniem, które pozwala na ekologiczną uprawę owoców i warzyw. Warzywa uprawia się bez wykorzystania gleby i pestycydów a przez co są zdrowsze od tych uprawianych metoda tradycyjną.
Dzień 2
Drugi dzień naszego projektu poznaliśmy pochodząca z Hiszpanii Lucia, która jest tu naszym przewodnikiem. Po śniadaniu udaliśmy się na zwiedzanie historycznej części Lizbony. Widzieliśmy między innymi pomnik Markiza de Pombal, A następnie spacerowaliśmy Avenida der Liberte. Zwiedzanie miasta 7 wzgórz w słońcu było prawdziwym wyzwaniem. Po przejściu wielu schodów dotarliśmy do Jardin do Torel, jednego z wielu punktów widokowych w Lizbonie. W trakcie zwiedzania uczniowie fotografowali Lizbonę zbierając przykłady, w jaki sposób miasto radzi sobie z segregowaniem śmieci. Dzisiejszy lunch zjedliśmy kosztując lokalnych specjałów na placu Graca. Następnie podziwialiśmy Lizbonę w trakcie przejażdżki kultowym, historycznym tramwajem 28. Obejrzeliśmy również występy portugalskich artystów, biorąc w ten sposób udział w obchodach Dnia Portugalii.
Dzień zakończyliśmy ewaluacja i omówieniem działań projektowych. Uczniowie stworzyli prezentacje pokazujące problemy segregacji śmieci w mieście.