„To wszystko, czego sobie życzymy, czyli żeby nie przerywano nam pracy, nie utrudniano wysiłków, żeby mieć przyjaciół gotowych nam pomóc, kiedy tego potrzebujemy, widzieć ich cieszących się razem z nami, być z nimi na równi, móc się im zwierzyć i im zaufać – tego potrzebujemy, żeby się dobrze czuć w czyimś towarzystwie. Dzieci tak samo są istotami ludzkimi, którym należy się szacunek. Swoją niewinnością i ogromnymi możliwościami, które na nie czekają w przyszłości, zasługują na niego nawet bardziej. Czego my pragniemy, one pragną.”

Maria Montessori

 

Praca własna, czyli ten moment, kiedy każdy robi to co chce! Tak! Jednak każde działanie dziecka, każdy jego wybór jest ukierunkowany i celowy.

Wszystkie dzieci mają możliwość uczenia się zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i zdolnościami. Spontanicznie wybierać spośród wielu zadań, materiałów dostosowanych odpowiednio do wieku i możliwości.
Dzięki tej codziennej niemal trzygodzinnej aktywności, dzieci uczą się odpowiedzialności.
Samodzielnie dokonują wyborów: materiału, miejsca pracy, formy pracy (samodzielnie, w parze, z małą grupą) i czasu pracy, bo dzieci uczą się chętniej i efektywniej, kiedy sprawia im to radość.